Kaip valyti ir prižiūrėti visiškai automatinį kavos aparatą

Laikas, kurį investuosite į tai, kad jūsų superautomatinis kavos aparatas būtų švarus ir gerai prižiūrimas, duos didžiulią naudą. Nenusiminkite, tai nėra taip sunku, kaip manote. Supraskite, koks valymas reikalingas kas savaitę ir kas mėnesį, ir galėsite ilgai mėgautis gardžiais kavos ir pieno gėrimais. Perskaitykite šį straipsnį, kad sužinotumėte, kaip tinkamai prižiūrėti savo kavos aparatą.

Kodėl reikia valyti?

Geriausio skonio kava gaminama naudojant švarią įrangą. Kavos aparato gaminamos kavos skonis ir visas aparato tarnavimo laikas bei funkcionalumas priklauso nuo reguliaraus valymo ir priežiūros.

Kavos kokybė

Tinkamai išvalytas kavos aparatas užtikrina, kad kavos skonis yra geriausias ir jame nėra kartaus ir nemalonaus pasenusios kavos aliejaus skonio. Kava iš prigimties yra labai riebi medžiaga. Laikui bėgant kavos aliejus kaupiasi aparato viduje, tad susidaro apdegę likučiai, kurie sukelia nemalonų kvapą.

Deja, ši liekana sukelia ne tik blogą kvapą. Aparato viduje esančios liekanos ilgainiui užkimš filtrus ir vamzdelius ir sukels gedimą. Dar gerokai prieš užsikimšant jūsų aparatui, pasenę likučiai paveiks ruošiamos šviežios kavos skonį.

Higiena

Jei jūsų kavos aparatas nėra reguliariai valomas, susikaupia kavos aliejus, kuris gali kelti sveikatos problemų.

Patikimumas

Reguliarus valymas ir nuosėdų šalinimas padės visiškai automatiniam kavos virimo aparatui dirbti nuosekliau ir pratęsti jo tarnavimo laiką.

Ką reikia išvalyti?

Trys dalykai, kurie gali pakenkti jūsų automatiniam kavos aparatui, yra šie:

  • kavos pupelių aliejus,
  • pieno likučiai
  • kalkių nuosėdos nuo vandens.

Visa tai galima išvengti reguliariai prižiūrint. Trys elementai, kuriems reikia nuolatinio dėmesio:

  • virimo įrenginys,
  • komponentai, kurie liečiasi su pienu (pvz., garų vamzdelis arba pieno putotuvas)
  • reguliariai šalindami aparato nuosėdas.

Kodėl svarbu reguliariai valyti kavos aparatą?

Superautomatinės mašinos patogumas yra naudojimosi paprastumas. Paspausite mygtuką ir aparatas padarys viską už jus. Visiškai automatiniai arba superautomatiniai, kaip jie žinomi, yra kavos aparatai, kurie sumala, užpliko, sutrina ir išmeta kavos pupelių likučius. Tačiau ši reguliari kavos pupelių cirkuliacija palieka kavos pupelių aliejų ir smulkias šiukšles, kurios gali greitai kauptis ir užkimšti įrenginį.

Jums patinks iš pieno pagaminti gėrimai, tokie kaip kapučino ir latte. Jūsų kavos aparate gali būti rankinis garintuvas, automatinis pieno putų plakiklis, pieno grafinas arba latte go indas. Pieno komponentų valymas yra neįtikėtinai svarbus. Jei pieno likučiai nebus valomi, jie užkimš lazdelę ar žarneles ir svarbiausia, gali sukelti kenksmingų bakterijų augimą. 

Galiausiai, pagrindinis jūsų kavos aparato naudojamas ingredientas yra vanduo. Kai vanduo pašildomas, nusėda kalkių nuosėdos. Kalkių nuosėdų susiaurinti vamzdžiai ne tik sulėtina šildymo procesą ar reikalauja daugiau energijos, bet ir gali sugadinti aparatą. Kalkės taip pat neigiamai veikia kavos skonį.

Valymas pagal poreikį (kas porą dienų)

Lašelių padėklas ir stalčius yra du komponentai, kuriuos reikia išvalyti. Tai, kaip dažnai juos valote, priklauso nuo to, kiek kavos gaminate kiekvieną dieną ir kada šie komponentai yra pilni.

Lašelių padėklas ant kurio statomas puodelis, surenka kavos ar vandens perteklių iš skalavimo ciklo. Taip pat čia patenka vandens perteklius iš virimo ciklo. Priklausomai nuo to, kiek kavos ruošiate kiekvieną dieną, jums gali tekti ištuštinti šį lašinimo padėklą kiekvieną dieną arba bent kas porą dienų.

Kita jūsų aparato reikalingų priežiūros darbų dalis yra kavos tirščių stalčiaus ištuštinimas. Tai indas, kuriame išpilami kavos tirščiai.  Palikus senus kavos tirščius stalčiuje kelias dienas, gali atsirasti pelėsis. Tačiau neskubėkite išmesti panaudotų kavos tirščių į šiukšliadėžę, galite juos panaudoti savo sodo ar kambarinių augalų priežiūrai. Iš jų gaunamos puikios trąšos. 

Pereikime prie garų lazdelės. Svarbu, kad jūsų kavos aparato garų lazdelė būtų nepriekaištingos būklės. Pienas likęs ant garų lazdelės skleis nemalonų kvapą, o pridžiūvęs pienas gali užkimšti garo galiuką. Jei jūsų kavos aparate yra garų vamzdelis (pannarello), po kiekvieno naudojimo galite jį nuimti ir nuplauti. Kita vertus, aparatus su tradicine metaline garų lazdele galima nuvalyti švaria, drėgna šluoste. 

Kaip ir automatinį putotuvą, pieno indą taip pat reikia gerai išvalyti. Kadangi pieno indą galima įdėti į šaldytuvą su bet kokiu nepanaudotu pienu, gali būti, kad jo nereikės iš karto valyti. Tačiau būtinai gerai nuplaukite jį karštu vandeniu, kai jis tuščias. Vėlgi, priklausomai nuo naudojimo, jums gali prireikti daugiau valymo naudojant valiklį.

Patarimas profesionalams: naudokite valymo miltelius pieno indams, grotelėms ir garų vamzdeliui valyti, vieną arbatinį šaukštelį ištirpindami šiltame vandenyje ir tirpalu nuplaukite komponentus. 

Pieno sistemos valikliai  yra maistui nekenksmingi riebalų šalinimo įrankiai, skirti valyti kavos aparato komponentus, kurie liečiasi su pienu. Sunku tiksliai pasakyti, kaip dažnai juos naudoti, nes tai tikrai priklauso nuo to, kaip dažnai geriate pieno pagrindu pagamintus gėrimus ir kaip gerai valote komponentus iškart po gėrimo.

Savaitinis valymas

Valydami bet kokio tipo prietaisus, būtinai perskaitykite savo įrenginio instrukciją. Tai taip pat turėtų būti pirmas žingsnis, kai bandote išvalyti naują prietaisą giliau ir nuodugniau. Po savaitės naudojimo labai svarbu išvalyti virimo mechanizmą. Pagalvokite apie virimo mechanizmą kaip apie kavos aparato pagrindines patalpas (būstinę). Šis komponentas gamina kavą. 

Super automatiniai aparatai paprastai tiekiami su dviejų tipų virimo mechanizmo grupėmis:

  1. neišimamos virimo mechanizmo grupės, naudojamos tokiuose prekės ženkluose kaip „Jura“ ir „Krups“
  2. nuimamos virimo mechanizmo grupės, naudojamos tokiuose prekės ženkluose kaip „Saeco“ ir „Gaggia“ ir „Infusers“, kaip ir „DeLonghi“ superautomatiniuose aparatuose.

Kavos aparato naudojimosi instrukcijoje turėtų būti nurodyta, kurį mechanizmą naudoja jūsų aparatas ir pateikiama konkreti informacija, susijusi su jūsų gamintoju ir modeliu. Štai keletas bendrų kavos aparatų su nuimamais virimo agregatais procedūrų.

Išimamų virimo mechanizmų valymas:

  1. Išimkite virimo įrenginį iš aparato.
  2. Nuplaukite po šiltu vandeniu. Nenaudokite jokio muilo ar tirpiklio. 
  3. Leiskite virimo įrenginiui išdžiūti, prieš vėl įdėdami jį į aparatą.
  4. Būtinai nuvalykite malimo perteklių iš vietos, esančios žemiau virimo įrenginio. 

Valant virimo įrenginį, jis gali būti netinkamai suderintas. Būtina sutepti specialiu tepalu.

Patarimas profesionalams: Norėdami nuodugniau išvalyti virimo įrenginį, kas mėnesį valykite tabletėmis vadovaudamiesi kavos aparato instrukcijomis.

Kas yra nukalkinimas ir ar tai reikia padaryti naudojant super automatinį kavos aparatą? 

Visoms mašinoms tam tikru momentu reikės pašalinti kalkių nuosėdas. Paprastai super automatiniams kavos aparatams reikia pašalinti kalkių nuosėdas kas vieną ar tris mėnesius, priklausomai nuo naudojimo ir ypač vandens kietumo.  

Kalkių šalinimas – tai procesas, kuriuo nukalkinimo tirpalas paleidžiamas per vidinį katilą, siurblį ir įvairius kavos aparato vožtuvus. Norėdami nuvalyti super automatinį aparatą, naudokite nukalkinimo tirpalą, specialiai sukurtą kavos aparatui valyti. Didelis superautomatinių kavos aparatų privalumas yra tas, kad dauguma jų yra užprogramuoti taip, kad suteiktų jums nurodymų ir nurodytų nukalkinimo procesą. 

Kalkių šalinimo priemonių tipai

Rinkoje yra trijų rūšių nukalkinimo priemonės: milteliai, skystis ir tabletės. Visi yra vienodai veiksmingi. Jei naudojate miltelius, būtinai visiškai ištirpinkite miltelius 60ml šiltame vandenyje, tuomet supilkite tirpalą į vandens baką. Jei naudojate skystą kalkių šalinimo priemonę, nurodytą kiekį galite supilti į 60ml šilto vandens ir supilti tiesiai į vandens baką. Rekomenduojama peržiūrėti naudojimosi instrukciją, kad būtų užtikrinta tinkama procedūra. 

Pasibaigus kalkių šalinimo procesui, būtinai išskalaukite vandens baką ir leiskite aparatui išpilti vieną ar dvi talpyklas gėlo vandens, kad pašalintumėte visus nukalkinimo likučius. Taip pat patartina išvirti porą kavos puodelių ir tada juos išpilti. 

Kaip sumažinti kavos aparato nuosėdų šalinimo dažnumą

Vienas iš būdų sumažinti kalkių nuosėdų šalinimo dažnumą yra vandens filtrų naudojimas jūsų įrenginyje.

Šie filtrai, esantys tiesiai vandens rezervuare, puikiai sugeria kenksmingas medžiagas, išlaikydami svarbius fluoridus, kurie daro įtaką kavos skoniui. Filtrai pašalina kalcio, mineralų, chloro ir švino, vario ar aliuminio pėdsakus, kurie gali būti vandenyje. Reguliariai naudojant filtrus žymiai sumažės kalkių pašalinimo poreikis. Aparatams, kuriuose naudojama, pavyzdžiui, „Saeco Aquaclean“ sistema, nereikia reguliariai naudoti filtro.

Išimamo virimo aparato valymas ir sutepimas kas tris ar šešis mėnesius Nuimamus virimo įrenginius reikia ne tik skalauti kas savaitę, bet ir nuodugniau valyti bei sutepti, atsižvelgiant į jūsų pagamintos kavos kiekį. 

  • Jei verdate 1-5 kavas per dieną, sutepkite kas 4 mėnesius
  • Jei per dieną išverdate 6–10 kavos, sutepkite kas 2 mėnesius
  • Jei per dieną išgeriate daugiau nei 10 kavos, sutepkite kartą per mėnesį

  1. Pradėkite nuo virimo įrenginio skalavimo po tekančiu šiltu vandeniu. 
  2. Raskite pakankamai didelę vonią, kurioje tilptų virimo įrenginys. Įpilkite  1–2 šaukštus specialių miltelių, tada įpilkite pakankamai šilto vandens, kad virimo įrenginį būtų galima išmirkyti.
  3. Leiskite virimo įrenginiui mirkti1–2 valandas. 
  4. Išimkite virimo įrenginį ir nuplaukite po šiltu vandeniu bei nuvalykite tepalo likučius. 
  5. Leiskite virimo įrenginiui išdžiūti.  
  6. Prieš įdedant atgal į kavos aparatą, rekomenduojame sutepti kavos virimo mechanizmo judančias dalis specialiai tam skirtu tepalu. 
  7. Kas 1–2 metus arba, jei reikia, pakeiskite didelį oranžinį virimo bloko O žiedą, tiesiog ištraukdami seną ir pridėdami naują, ištempdami jį į vietą. 

Savaiminis valymas paaiškintas

Pradėsime sakydami, kad superautomatinis valymas ir priežiūra yra gana paprastas, lengvai užbaigiamas ir reikalauja minimalių pastangų … tačiau terminą savaiminis valymas galima suprasti labai pažodžiui. 

Nėra kavos aparato, kuriam nereikia priežiūros. Tai pasakytina apie bet kokio tipo kavos aparatus – nesvarbu, ar tai būtų rankinis, ar profesionalus, ar komercinis. Naudojant superautomatą, savaiminio išsivalymo terminas tiesiog reiškia skalavimo ciklą, kuris įsijungia įjungus/išjungiant aparatą.  Šiuo skalavimo ciklu nuplaunamas virimo įrenginys ir dozavimo galvutė. Skalavimas yra svarbus, nes jis išvalo kavos likučius ir užtikrina, kad aparatas būtų paruoštas naudojimui. Skalavimo ciklas, kuris suaktyvinamas įjungus aparatą, iš anksto kaitina virimo įrenginį, o dozavimo galvutė-maksimaliai padidina kavos temperatūrą.

Kavos aparato priežiūra bėgant metams 

Kas 1-2 metus kavos aparatą gali tekti sureguliuoti ir atnaujinti programinę įrangą. Čia gali tekti kreiptis į specialistą. Štai ką reikia apsvarstyti ieškant kvalifikuotų remonto specialistų:

1. Aptarnavimo centras yra  įgaliotas aptarnavimo centras, reiškiantis, kad gamintojas dirba su šia įmone. Šie aptarnavimo centrai taip pat turės patentuotus programuotojus, reikalingus atnaujinti kavos aparato programinę įrangą.

2. Technikai yra apmokyti gamykloje, jie žinos jūsų kavos aparato smulkmenas.

3. Aptarnavimo centre naudojamos originalios dalys. Kaip ir žiedai ir pan. 

4. Jie iš anksto tiksliai pasako, ką darys su kavos aparatu ir pateikia visų išlaidų sąmatą.

Atminkite šiuos dalykus ir būsite tikri, kad jūsų kavos aparatas yra gerose rankose.

Visada geriausia atlikti prevencinę techninę priežiūrą, o ne laukti, kol kavos aparatas visiškai suges. Ar tikrai galite sau leisti negerti rytinės kavos?

Čia jūs turite techninės priežiūros užduotis, kurių reikia, kad kavos aparatas veiktų sklandžiai ir būtų kuo geresnis. Laikykitės šio priežiūros grafiko ir kavos aparatai jums tarnaus daugelį metų.